Staré město – Gamla Stan

Gamla Stan je jedním z největších a nejzachovalejších středověkých městských center a jednou z hlavních atrakcí Stockholmu. Právě zde byl Stockholm roku 1252 založen.

Všechny ulice Starého města – Gamla Stan a přilehlého ostrova Riddarholmen jsou jako živé muzeum pro pěší, plné památek, turistických atrakcí, restaurací, kaváren, barů a obchodů. Gamla Stan je také populární pro ty, kteří hledají ruční práce, kuriozity a upomínkové předměty. Úzké, klikaté dlážděné uličky s domy ve všech odstínech žluté dávají Starému městu jedinečný charakter.

Za viditelnými fasádami lze dodnes najít klenby sklepů a fresky z doby středověku. V zasněžených zimních dnech se zde návštěvník cítí jako v ulicích vystřižených z pohádky. Ve Starém Městě se nachází několik krásných kostelů a muzeí. Najdete zde nejstarší Stockholmské katedrálu a také Nobelovo muzeum. Největším lákadlem je královský palác, jeden z největších světových paláců s více než 600 pokoji. Kromě apartmánů je v něm i několik zajímavých muzeí, včetně královské zbrojnice. Nenechte si ujít výměnu stráží a každodenní střídání stráží.

Västerlånggatan a Österlånggatan jsou hlavními ulicemi Starého města. Za nimi podél současné Prästgatan se nachází městské hradby, které kdysi obklopovaly město. Přímo ve Starém Městě je Stortorget, nejstarší náměstí Stockholmu a také Köpmangatan, nejstarší ulice ve Stockholmu, o které jsou zmínky již z roku 1300. Marten Trotzigs není lehké najít, je to nejužší ulička Starého města, jen 90 cm široká.

[metaslider id=212]

Chci si prohlédnout historický Stockholm