Stockolm, 3 – 4 denní výlet do nejkrásnější severské metropole

Co vás čeká a co uvidíte

1. den

Po příletu do Stockholmu se ubytujeme v hezkém hotelu se snídaní a vydáme se na prohlídku Starého města – Gamla Stan.
Procházet se budeme úzkými spletitými uličkami, kde na náš dýchne středověk, domy a kostely s barevnými fasádami.
Projdeme se na hlavní a nejstarší náměstí Starého města – Stor torget, kde se mimo krásné domy nachází Nobelovo muzeum.
Pokračovat budeme kolem nejstaršího farního kostela Storkyrkan ke Královskéhu paláci, který je se svýma 600 pokoji největší na světě.
Cestou budeme míjet starobylé stavby, kostel Tyska kyrkan s nádhernou architekturou a uvidíme nejužší uličku Mårten Trotzig Gränd – jen 90 cm širokou.
Ze Starého města se vydáme k dalšímu ostrovu – Riddarholmen se stejnojmenným kostelem, který je současně místem posledního odpočinku švédských králů a královen.
V létě jsou ve Švédsku dlouhé dny a tak budeme mít možnost si dny opravdu dokonale užít.

2. den

Po dobré snídani, která je na švédkých hotelech obvykle bohatá se vypravíme na výlet lodí do překrásného letoviska na ostrově WAXHOLM. Už samotná ceta je úžasný zážitek, budeme vyplouvat přímo z centra Stockholmu a míjet krásnou starou a následně i novou stockholmskou architekturu. Z vody je pohled na město úžasným zážitkem. Poté budeme míjet menší ostrůvky se starými dřevěmi vilami, kde Švédi tráví léto. Plavba trvá necelou hodinu. Na Waxholmu se projdeme nádhernými venkovskými uličkami, nachází se tu dominanta pevnost – Waxholm. Milovníci krásných kaváren a butiků se též příjdou na své.
Po návratu se projdeme do centra do čtvrti Östermalm a navštívíme Stockholmskou tržnici, kde si můžete pochutnat na švédských specialitách, které Vám připraví přímo před Vámi.
Poté pokračujeme k další dominantě Stockholmu – Stockholmské radnici, jejíž věž z červených cihel je nepřehlédnutelná. Lze se dostat i do věže a prohlédnout si Stockholm z výšky. Zájemci budou mít možnost navštívit její skvostné interiéry, které zahrnují Zlatý sál. Radnice se každoročně 10. prosince stává místem udělování Nobelových cen a následného slavnostního banketu.

3. den

Po snídani se vydáme na ostrov Djurgården a prožijeme krásný den jak v přírodě, tak i v nejhezčích muzeích města. Zájemci mohou navštívit unikátní Vasa muzeum, jehož hlavním exponátem je loď Vasa, která se potopila hned při své první plavbě v roce 1628 ve Stockholmském zálivu, kde ležela celá staletí a pod nánosy písku byla prakticky zakonzervována a díky tomu a také díky ideální koncentraci soli v městě se zachovala v obdivuhodném stavu. Byla objevena po 333 letech a slavnostně vytažena a umístěna v muzeu postaveném přímo lodi na míru. V současnosti je nejnavštěvovanějším muzeem ve Skandinávii.
Poté budeme pokračovat do Skanzenu místem, kam byly přemístěny historické stavby z celého Švédska a stojí opravdu za návštěvu. Je to nejstarší skanzen na světě založený v roce 1891 a je zároveň i zoologickou zahradou. Můžeme zde vidět typická skandinávská zvířata. V průběhu prohlídky se seznámíme s architekturou a způsoby života ve Švédsku v různých historických obdobích.
V místních restauracích máte možnost ochutnat tradiční švédské pokrmy.
V případě zájmu můžeme navštívit také Nordiska Museet nebo muzeum legendární švédské skupiny ABBA.

4. den

Tento den se přemístíme po snídani do městské části Söder – je to krásná část města s malými kavárničkami, designovými obchůdky, krásným výhledem na město. Uvidíme starou i novou architekturu. Kdo bude mít zájem může si spolu se mnou půjčit kola a objevovat město rychleji a intenzivněji.
Druhá varianta je návštěva překrásného universitního města UPPSALA vlakem. Cesta trvá hodinu a stojí za to vidět i toto krásné měasto se starou tradicí a úžasnými stavbami.