Zámek Drottningsholm – Drottningholms slott

Chcete se pokochat překrásnými sochami, které byly převezeny po třicetileté válce z Čech do Švédska? Pak si udělejte výlet do Drottningholmu.

Drottningholm je nejzachovalejší královský zámek ve Švédsku postavený v roce 1600. Je místem trvalého pobytu královské rodiny a jeden ze tří stockholmských národních dědictví.

Zámek postavil podle francouzského vzoru architekt Nicodemus Tessin starší na příkaz královny Hedvigy Eleonory. Od té doby zanechaly své stopy na zámku i jiní panovníci. Má nádherné salony ze 17., 18., a 19. století, krásný park, unikátní zámecké divadlo a čínský pavilon. Impozantní barokní zahrada byla založena v roce 1681 a navržená Nicodemem Tessinem mladším. Zámek a park jsou z větší části otevřeny návštěvníkům celoročně.

Zámecké divadlo je jedním z nejzachovalejších divadel z 18. století v Evropě a jediné na světě, kde se stále používá původní strojovna a vybavení.

Od roku 1981 slouží zámek k trvalému pobytu královské rodiny. Pokoje v jižní části hradu jsou vyhrazeny členům královské rodiny.

Od roku 1991 je zámek Drottningholm, jako první ve Švédsku, součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Spolu s čínským pavilonem, divadlem a zámeckým parkem představuje Drottningholm jedinečný komplex.

Příjemný způsob, jak se dostat do Drottningholmu v létě nebo na zimní vánoční trh je jízda člunem z přelomu století. Jízda lodí po jezeře Mälaren trvá hodinu, tak proč nezkombinovat výlet lodí s obědem na palubě?

[metaslider id=215]

Chci navštívit zámek Drottningsholm